بازیافت فوم های ضایعاتی و ضایعات و برگشتی های تولید یکی از مشکلات کارخانجات تولید پلاستوفوم است. این ضایعات فضای زیادی را اشغال می کنند و در صورتی که بازیافت نشده و مجدد استفاده نشوند می توانند هزینه ی بالایی را برای تولید کننده ایجاد کنند.

برای رفع این مشکل استفاده از دستگاه های بازیافت در کارخانجات پلاستوفوم غیر قابل اجتناب است. دستگاههای بازیافت انواع مختلفی دارند که می توان به موارد زیر اشاره نمود:

1. دستگاه بازیافت EPS

2. خط بازیافت شامل خردکن , غبار گیر و مخلوط کن

3. خط بازیافت و تولید گرانول از فوم EPS

1. دستگاه بازیافتٍ EPS

استفاده از این نوع دستگاه ها، بهترین راه برای بازیافت فوم EPS است. این دستگاه می تواند قطعات بزرگ فوم EPS را به سرعت و به راحتی به گرانول های فوم EPS جدید بازیافت کند.

 این دستگاه دارای گیربکس با کیفیت و قویی است که می تواند مقادیر زیادی از قطعات فوم EPS را به راحتی خردکند. علاوه بر این، دارای یک پلت فرم متحرک است که حرکت را آسان می کند.

دستگاه های بازیافت فوم EPS  به کاهش میزان ضایعات تولید شده توسط صنایع تولیدی و فرآوری کمک می کند. این ماشین‌ها فوم مورد استفاده در محصولاتی مانند مبلمان و فضای داخلی خودرو را خرد می‌کنند و آن را به منبعی ارزشمند تبدیل می‌کنند که می‌تواند مجددا استفاده شود یا بازیافت شود.

می توان از این مواد بازیافتی برای تولید مجدد محصولات پلاستوفوم ( EPS ) استفاده کرد.
 
این دستگاهها با دو ظرفیت 5 مترمکعب بر ساعت و 25-30 مترمکعب بر ساعت موجود است.

 ویژگی های اصلی

  • طراحی منحصر به فرد
  •  ساختار ساده
  • چند کاره  وکارکرد آسان.
  • مناسب برای خرد کردن و بازیافت انواع فوم و ضایعات .
  • جدا کردن گرد و غبار از دانه های پلاستوفوم.

2. خط بازیافت شامل خردکن , غبار گیر و مخلوط کن

دستگاه خردکن، ضایعات EPS را به صورت گرانول خرد می کند، سپس از طریق غبارگیر الک شده  و حذف گرد و غبار انجام می شود. سیستم دستگاه بازیافت EPS از دستگاه خرد کن، غبارگیر و میکسر و مخلوط کن تشکیل شده است. پس از الک کردن و گردگیری، مواد بازیافتی به نسبت معین با مواد تازه مخلوط می‌شوند و برای استفاده در ماشین‌های قالب‌گیری و تولید بلوک استفاده می‌شوند. استفاده از مواد بازیافتی باعث کاهش هزینه تولید و افزایش سود شما و همچنین حفظ محیط زیست می شود.

فرآیندها کاملاً اتومات بوده  و تاثیر نیروی کار انسانی کاهش می یابد.

3.خط بازیافت و تولید گرانول از فوم EPS

این دستگاه برای بازیافت EPS، XPS و گرانوله کردن، به ویژه برای ذخیره سازی مواد و تبدیل ضایعات به مواد قابل مصرف استفاده می شود. این دستگاه یک انتخاب ایده آل برای حفاظت از محیط زیست است .

دستگاه از فشرده سازی سریع، ذوب سریع، اکسترود کردن با فیلتر استفاده می کند. 

این خط برای تبدیل انواع فوم به گرانول های پلی استایرن طراحی شده و گرانول های تولیدی می توانند در صنایع مختلف پلاستیک مورد استفاده قرار گیرند.